§ 1.6  Машинни кодове на числата

Numbers machine codes

 

 

      Както може да се забележи от направеното по-горе въведение върху първичните операции (събиране и изваждане) между най-простите естествени числа (числата без знак), става ясно, че въпросът с представянето на числата не е окончателно изчерпан в предидущите раздели. Той не е изчерпан затова, защото числата не просто трябва да се представят, а да се представят така, че да е удобна тяхната техническа обработка. А както читателят може да види в представената кратка историческа справка, обикновената имитация на естествения вид на числата все още не е най-подходящата за тази цел. Това впечатление се засилва особено след казаното по-горе за операция изваждане. Всеки опит, който читателят би направил, за да изрази операция изваждане аналитично, подобно на (1.2.1), ще срещне съществени затруднения. И тези затруднения ще са свързани с възникващия между разрядите заем. Понятието заем е свързано с поразрядното осигуряване на операция изваждане по определение, т.е. с условието на нейното определение (1.3.1).

      Следващата предпоставка за изказаното мнение е, че числата със знак трябва да представят в разрядната мрежа своя знак S (вижте фигура 1.1.6.1.3). За щастие знаците са само два и тъй като техните символи не съвпадат с възможните за разрядната мрежа, те се кодират обикновено както следва:

      След разполагане на цифрите на модула и знака на числото често в разрядната мрежа остават непопълнени позиции. Тъй като практически тези позиции не могат да останат неопределени, то те се попълват с незначещи цифри – за двоичната бройна система това е цифрата 0 (нула). Така неизбежно стигаме до разбирането, че в разрядната мрежа се намира двоична комбинация, която изобразявайки (представяйки) дадено число, удовлетворява и други изисквания. Това ни дава основание да определим съдържанието на разрядната мрежа като машинен код на числото.

 

 

Следващият раздел е:

1.6.1  Представяне на числата в прав код  ( Sign-Magnitude representation )