Последната редакция на тази книга е от 2021 година.

 

 

II.5.  Допълнителни възможности

 

 

      Съществува още една възможност за изграждане на логическата структура на натрупващия суматор. Идеята за нея се състои в разделното реализиране на микрооперациите събиране и фиксиране (запомняне) на сумата. С други думи свойството паметливост на схемата се отделя от възможността й да преобразува информацията. Така суматорът се реализира като логическа структура с разпределена логика. Операция събиране при тази реализация ще се извършва в комбинационен суматор, а съхранението на резултата и участието му в следващо събиране, в качеството му на първи операнд, ще се възложи на регистър. В зависимост от това от какви тригери е изграден този регистър (еднотактни или двутактни) свързването на възлите в логическата структура, както и управлението й може да бъде реализирано по различен начин. По-долу на фигура II.11 са показани няколко варианта.

 

Фиг. II.11  Структури на натрупващ суматор с разпределена логика

 

      Вариант А) от фигура II.11 съдържа регистри, изградени от еднотактни едноетажни тригери със структура Latch, а вариантите Б) и В) - от двутактни двуетажни тригери със структура MS или Edge. Изборът на структурен вариант е право на конструктора, който проектира съответната изчислителна структура. Както се вижда от фигурата всяка от структурите предполага свое собствено управление. Интерес представлява изходът на всяка от структурите и възможността да се прочита получената сума.

      Аналогични проблеми, разгледани в настоящата тема могат да бъдат поставени по отношение на добре познатите логически възли, които реализират операцията  Z=Z±1  (в общия случай  Z=Z±const, където  const=2i), известни под наименованието БРОЯЧИ. В смисъла на настоящата тема тези възли могат да се определят като частен случай на операцията натрупващо събиране/изваждане с константен втори операнд, т.е. като натрупващи суматори. Това обстоятелство значително облекчава синтеза на тези възли, но въпросът за разпространението на преносите в тях е принципен и той се решава по начините, изложени тук в предидущите пунктове.

      Управлението на броячите е облекчено и тъй като константният операнд (±1) се подава по входа на най-младшия пренос, на тези логически възли може да се гледа като на натрупващи суматори, които работят само в четвъртия такт, т.е. извършват събиране по същество по времето когато се разпространяват преносите.

 

Въпроси и задачи:

1. Какво следва да бъде управлението на логическите структури от фигура II.11 в случаите, когато се употребяват тригери, работещи по фронт и тригери работещи по ниво ?

2. Какво следва да бъде управлението на същите структури при тригери, работещи по преден или по заден фронт ?

3. Определете мястото на вход за внасяне на първи операнд. Предложете съответното управление за всяка от структурите.

 

 

 

Следващият раздел е:

3.  Двоично-десетични суматори