ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ  БЕЛЕЖКИ  НА  АВТОРА

CONCLUDING  AWARDS  OF  THE  AUTHOR

 

 

Уважаеми читателю,

Тази книга е изключително специализирана и ако Ти си тук, приемам това за знак, че сме съмишленици. Сродните души се намират много трудно и рядко. Дано написаното тук Ти бъде от полза.

Тази книга написах в края на творческия си път. В нея са обобщени научните резултати, свързани с темата. Останаха разбира се много въпроси и проблеми, възникнаха и множество нови задачи, които обаче остават за теб любознателни ми Читателю.

Дискутираните в тази книга научни изследвания са посветени, както беше декларирано в края на глава 1, на формулиране и принципно теоретично решаване на фундаментални проблеми, свързани с хардуерната реализация на изчислителен процес с обща алгоритмична структура, в преследването на максимално възможната производителност.

Изложеното в тази книга обединява в единна система проучвания, анализ, сравнителни качествени и количествени оценки, изводи, концепции, подходи, принципи и методи, форми на организация, алтернативни варианти, обоснован избор, формулиране и решаване на задачи за синтез. Прилагайки както известни, така и нови подходи, методи и средства, представените изследвания са фокусирани върху създаването на нови методи за хардуерна реализация на функционално пълна система от алгоритмични структури и са ориентирани преди всичко към асинхронна и конвейерна организация на изчислителния процес.

В хода на научните изследвания бяха разкрити неподозирани и непредвидени в началото проблеми. Голяма част от тях бяха преодолени и техните решения се съдържат тук. Същевременно извън тези изследвания останаха без внимание и някои страни на представените решения, за които са разкрити алтернативни варианти и допълнителни възможности, посочени в съответните раздели. Както всяко научно изследване, и настоящото може да бъде продължено, например в указаната насока.

Изложеното в тази книга проучване и съпътстващият го анализ, както и решенията на конкретно изявените проблеми и на поставените във връзка с тях задачи, са основа на убеждението, че хардуерната реализация на изчислителен процес е реалност, която има бъдеще. Научните и приложните изследвания предоставят доказателства за това. В развитие са теоретичните методи, техническата елементна база, както и автоматизираните системи за проектиране. Създадени са разнообразни методи за синтез на хардуерни изчислителни структури. Прилага се синхронна, асинхронна и смесена форми на конвейерна организация, както и други форми на паралелна организация на изчислителния процес. Всичко това прави изчислителните системи все по-производителни.

Представените в тази книга множество решения по същество представляват методи за хардуерната реализация с неконвенционална организация на изчислителен процес, характеризиращ се с произволна алгоритмична структура. Съвкупността от тези методи е фукционално пълна, което ни дава убеждението и смелостта да определим книгата като методология за синтез. Те осигуряват и гарантират преди всичко логически правилното функциониране на новите решения и затова са разработвани с акцент върху качествените аспекти на проблема. В тази книга читателят ще може да се запознае и с оригинални статистически оценки, отнасящи се до производителността.

Авторът живее с разбирането, че съвършенството е непостижимо, но стремежът към него е вечен, ето защо е убеден, че няма да е последният, който ще работи върху засегнатите тук проблеми.

 

ã Димитър Тянев.

 2016 г.